Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Pääkaupunkiseutu on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Espoossa, Helsingissä, Kauniaisissa ja Vantaalla. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 11 000 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksssa  on 19 jäsentä ja puheenjohtaja.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

 

 

Alueasiamies

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Pääkaupunkiseudun alueasiamies on Jukka Mölsä, jukka.molsa@vantaa.fi

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Ulla Jauhiainen

Puheenjohtaja ulla.jauhiainen@laurea.fi

Markus Ropponen

1. varapuheenjohtaja markus.ropponen@gmail.com

Antti Karetie

2. varapuheenjohtaja anttikaretie@gmail.com

Jukka Mölsä

Alueasiamies jukka.molsa@eduvantaa.fi

Salla Sutinen

VOL-jaoston puheenjohtaja salla.m.sutinen@gmail.com

Antti Piiroinen

YSI-jaoston puheenjohtaja antti.piiroinen@espoo.fi

Toivo Heikkilä

OAO-jaoston puheenjohtaja toivo.heikkila@omnia.fi

Hans-Joachim Schulze

YLL-jaoston puheenjohtaja hans-joachim.schulze@aalto.fi

Elina Byckling

Sihteeri elina.byckling@taitotalo.fi

Hanna Iso-Kuortti

Hallituksen varsinainen jäsen, viestintävastaava hannaik@hotmail.com

Emmi Thompson

Hallituksen varsinainen jäsen emmithompson@hotmail.com

Heidi Henttinen

Hallituksen varsinainen jäsen, koulutustiimin vastaava henttinen6@gmail.com

Tomas Jaakkola

Hallituksn varsinainen jäsen tomas.jaakkola@espoo.fi

Matti Kangasniemi

Hallituksen varsinainen jäsen matti.kangasniemi@espoo.fi

Tiina Pesonen

Hallituksen varsinainen jäsen tiina.j.pesonen@eduvantaa.fi

Ulla Puukangas

Hallituksen varsinainen jäsen ulla.puukangas@eduvantaa.fi

Jukka Sarpila

Hallituksen varsinainen jäsen jukka.sarpila@gmail.com

Petra Siltainsuu

Hallituksen varsinainen jäsen siltainsuu.petra@gmail.com

Marisa Köngäs

Hallituksen varsinainen jäsen marisa.kongas@mercuria.fi

Elina Seppo

Hallituksen varsinainen jäsen elina.seppo@edu.hel.fi

Reijo Viitanen

Hallituksen varsinainen jäsen rviitanen@gmail.com

Hallituksen varajäsenet

Annika Arstila- Aaltonen

Hallituksen varajäsen annika.arstila-aaltonen@eduvantaa.fi

Tarja Koskinen

Hallituksen varajäsen tarja.koskinen@emo.fi

Johanna Karlsson

Hallituksen varajäsen sajoka@hotmail.com

Merja Laitinen

Hallituksen varajäsen laitime57@gmail.com

Kaisa Viitanen

Hallituksen varajäsen kjviitanen@gmail.com

Riitta Larne

Hallituksen varajäsen riitta.larne@opisto.hel.fi

Susanna Kahelin

Hallituksen varajäsen

Annamaria Kolari

Hallituksen varajäsen

Mika Koskinen

Hallituksen varajäsen

Satu Lind

Hallituksen varajäsen satulind@gmail.com

Mikko Löyttyniemi

Hallituksen varajäsen mikko.loyttyniemi@espoo.fi

Marcus Lång

Hallituksen varajäsen marcus.lang@kauniainen.fi

Julia Uotila

Hallituksen varajäsen

Anu Vilkki

Hallituksen varajäsen anu.vilkki@espoo.fi

Hannele Moisander

Hallituksen varajäsen

Timo Ohmero

Hallituksen varajäsen timo.ohmero@hdo.fi

Heli Tiira

Hallituksen varajäsen

Sanna Tilli

Hallituksen varajäsen sannat80@hotmail.com

OAJ PKS alueen valtuutetut

Hanna Iso-Kuortti (VOL, Espoo)

Valtuutettu hannaik@hotmail.com

Anna Laakkonen (VOL, Helsinki)

Valtuutettu laakkonen.anna.maria@gmail.com

Salla Sutinen (VOL, Vantaa)

Valtuutettu salla.m.sutinen@gmail.com

Merja Winter (VOL, Helsinki)

Valtuutettu Merja.T.Winter@hel.fi

Ulla Kaukola (OAO, Vantaa)

Valtuutettu ulla.kaukola@laurea.fi

Riitta Larne (OAO, Helsinki)

Valtuutettu riitta.larne@opisto.hel.fi

Venla Olin (OAO, Helsinki)

Valtuutettu venla.olin@edu.hel.fi

Mikko Löyttyniemi (YSI, Espoo)

Valtuutettu mikko.loyttyniemi@espoo.fi

Jukka Mölsä (YSI, Vantaa)

Valtuutettu jukka.molsa@eduvantaa.fi

Tiina Pesonen (YSI, Vantaa)

Valtuutettu tiina.j.pesonen@eduvantaa.fi

Gretel Ruuskanen (YSI, Espoo)

Valtuutettu

Jukka Sarpila (YSI, Espoo)

Valtuutettu jukka.sarpila@gmail.com

Anu Vilkki (YSI, Espoo)

Valtuutettu anu.vilkki@espoo.fi

Joakim Häggström (FSL, Helsinki)

Valtuutettu joakim.haggstrom@edu.hel.fi

Merja Laitinen (VOL, Espoo)

Valtuutettu laitime57@gmail.com

Tarja Ojanen (VOL, Espoo)

Valtuutettu tarja.h.ojanen@espoo.fi