Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Pääkaupunkiseutu on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Espoossa, Helsingissä, Kauniaisissa ja Vantaalla. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 12 000 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksssa  on 19 jäsentä ja puheenjohtaja.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

 

 

Alueasiantuntija (ent. alueasiamies)

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Pääkaupunkiseudun alueasiantuntija on Antti Piiroinen, antti.piiroinen@opetus.espoo.fi tai anttipii@hotmail.com

 

 

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Satu Lind (Espoo-Kauniainen)

Puheenjohtaja oajpkspuheenjohtaja@google.com
Toivo Heikkilä

Toivo Heikkilä (OAO)

1. varapuheenjohtaja, OAO-jaoston puheenjohtaja toivo.heikkila@omnia.fi

Markus Ropponen (Helsinki)

2. varapuheenjohtaja markus.ropponen@gmail.com

Antti Piiroinen

Alueasiantuntija antti.piiroinen@opetus.espoo.fi

Salla Sutinen (Vantaa)

VOL-jaoston puheenjohtaja salla.m.sutinen@gmail.com
Edustuskuva Hans-Joachim Schulze

Hans-Joachim Schulze (YLL)

YLL-jaoston puheenjohtaja hans-joachim.schulze@aalto.fi

Nina Pauloaho (Vantaa)

YSI-jaoston puheenjohtaja nina.pauloaho@eduvantaa.fi
Niina Aho

Niina Aho (OAO)

Sihteeri

Juha-Pekka Finnilä (OAO)

Hallituksen varsinainen jäsen, tiedottaja juha-pekka.finnila@taitotalo.fi

Tomas Jaakola (FSL)

Hallituksen varsinainen jäsen tomas.jaakkola@espoo.fi

Mari Frilund (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varsinainen jäsen

Anneli Kvickström (Hulis)

Hallituksen varsinainen jäsen

Johanna Fleming (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varsinainen jäsen johanna.fleming@opetus.espoo.fi

Tarja Mäkinen (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varsinainen jäsen

Kiira Piirainen (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varsinainen jäsen

Reija Telsavaara (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varsinainen jäsen

Arja Kaarto (Vantaa)

Hallituksen varsinainen jäsen arja.kaarto@eduvantaa.fi

Leena Ronkainen (Vantaa)

Hallituksen varsinainen jäsen leena.ronkainen@eduvantaa.fi

Maarit Salo-Korkalainen (Vantaa)

Hallituksen varsinainen jäsen maaritsalo@yahoo.com

Saija Flinkkilä (OAO)

Hallituksen varsinainen jäsen saija.flinkkila@metropolia.fi
Timo Ohmero

Timo Ohmero (OAO)

Hallituksen varsinainen jäsen timo.ohmero@sdo.fi

Hallituksen varajäsenet

Marcus Lång (FSL)

Hallituksen varajäsen marcus.lang@kauniainen.fi

Sanna Tilli (Vantaa)

Hallituksen varajäsen

Saila Laatikainen (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varajäsen saila.laatikainen@kauniainen.fi

Elina Wallin (Helsinki)

Hallituksen varajäsen
Johanna Karlsson

Johanna Karlsson (Hulis)

Hallituksen varajäsen sajoka@hotmail.com

Sari Rinta-Säntti (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varajäsen

Petra Siltainsuu (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varajäsen siltainsuu.petra@gmail.com

Olli Lönnberg (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varajäsen

Minna Mäkelä (Espoo-Kauniainen)

Hallituksen varajäsen

Susanna Kahelin (Vantaa)

Hallituksen varajäsen

Ulla Puukangas (Vantaa)

Hallituksen varajäsen

Mika Koskinen (Vantaa)

Hallituksen varajäsen

Kirsi Wahlman (Vantaa)

Hallituksen varajäsen

Marisa Köngäs (OAO)

Hallituksen varajäsen marisa.kongas@mercuria.fi

Irmeli Luoma (OAO)

Hallituksen varajäsen

Ulla Jauhiainen (OAO)

Hallituksen varajäsen ulla.jauhiainen@laurea.fi

Tarja Koskinen (OAO)

Hallituksen varajäsen

Zita Kobor-Laitinen (OAO)

Hallituksen varajäsen

OAJ PKS alueen valtuutetut

Hanna Iso-Kuortti (VOL, Espoo)

Valtuutettu hannaik@hotmail.com

Jaana Alaja

Valtuutettu

Jyrki Karjalainen

Valtuutettu

Anna Laakkonen (VOL, Helsinki)

Valtuutettu laakkonen.anna.maria@gmail.com

Salla Sutinen (VOL, Vantaa)

Valtuutettu salla.m.sutinen@gmail.com
Toivo Heikkilä

Toivo Heikkilä (OAO, Helsinki)

Valtuutettu

Venla Olin (OAO, Helsinki)

Valtuutettu venla.olin@edu.hel.fi

Tiina Pesonen (YSI, Vantaa)

Valtuutettu tiina.j.pesonen@eduvantaa.fi

Jukka Sarpila (YSI, Espoo)

Valtuutettu jukka.sarpila@gmail.com

Anu Vilkki (YSI, Espoo)

Valtuutettu anu.vilkki1@gmail.com

Hanna-Maija Aarnio

Valtuutettu

Noora Korhonen (YSI, Espoo)

Valtuutettu

Laura Lahin

Valtuutettu

Liisa Lattu

Valtuutettu

Paula Lehtinen

Valtuutettu

Pamela Leka

Valtuutettu

Seppo Sainio

Valtuutettu

Petra Siltainsuu (YSI, Espoo)

Valtuutettu

Aleksi Vehmassalo

Valtuutettu

Anna Villberg

Valtuutettu

Karoliina Kettunen (YSI, Helsinki)

Valtuutettu

Vesa Lahtinen (YSI, Helsinki)

Valtuutettu

Elina Wallin

Valtuutettu

Joanna Lukkarila (YSI, Helsinki)

Valtuutettu

Sami Nurminen (YSI, Helsinki)

Valtuutettu

Timo Saavalainen (YSI, Helsinki)

Valtuutettu

Jukka Sarpila (YSI, Espoo)

Valtuutettu

Perttu Ståhlberg (YSI, Helsinki)

Valtuutettu

Mira Tanninen (YSI, Helsinki)

Valtuutettu

Juho Vehviläinen (YSI, Helsinki)

Valtuutettu