Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Pääkaupunkiseutu on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Espoossa, Helsingissä, Kauniaisissa ja Vantaalla. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 11 000 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

 

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksssa  on 19 jäsentä ja puheenjohtaja.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

 

 

Alueasiantuntija (ent. alueasiamies)

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Pääkaupunkiseudun alueasiantuntija on Antti Piiroinen, antti.piiroinen@espoo.fi tai anttipii@hotmail.com

 

 

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Ulla Jauhiainen

Puheenjohtaja ulla.jauhiainen@laurea.fi

Markus Ropponen

1. varapuheenjohtaja markus.ropponen@gmail.com

Antti Karetie

2. varapuheenjohtaja, YSI-jaoston puheenjohtaja anttikaretie@gmail.com

Antti Piiroinen

Alueasiantuntija antti.piiroinen@espoo.fi

Salla Sutinen

VOL-jaoston puheenjohtaja salla.m.sutinen@gmail.com

Toivo Heikkilä

OAO-jaoston puheenjohtaja toivo.heikkila@omnia.fi
Edustuskuva Hans-Joachim Schulze

Hans-Joachim Schulze

YLL-jaoston puheenjohtaja hans-joachim.schulze@aalto.fi

Niina Srbinoska

Sihteeri

Juha-Pekka Finnilä

Hallituksen varsinainen jäsen, tiedotus juha-pekka.finnila@taitotalo.fi

Emmi Thompson

Hallituksen varsinainen jäsen, koulutusvastaava emmithompson@hotmail.com

Miia Sultsi

Hallituksen varsinainen jäsen

Tomas Jaakkola

Hallituksen varsinainen jäsen tomas.jaakkola@espoo.fi

Matti Kangasniemi

Hallituksen varsinainen jäsen matti.kangasniemi@espoo.fi

Tiina Pesonen

Hallituksen varsinainen jäsen tiina.j.pesonen@eduvantaa.fi

Ulla Puukangas

Hallituksen varsinainen jäsen ulla.puukangas@eduvantaa.fi

Jukka Sarpila

Hallituksen varsinainen jäsen jukka.sarpila@gmail.com

Timo Ohmero

Hallituksen varsinainen jäsen timo.ohmero@hdo.fi

Satu Lind

Hallituksen varsinainen jäsen satu.lind@espoo.com

Heidi Henttinen

Hallituksen varsinainen jäsen

Sanna Toivanen

Hallituksen varsinainen jäsen

Jukka Sarpila

Hallituksen varsinainen jäsen

Zita Kobor-Laitinen

hallituksen varsinainen jäsen

Hallituksen varajäsenet

Marcus Lång

Hallituksen varajäsen marcus.lang@kauniainen.fi

Tarja Koskinen

Hallituksen varajäsen tarja.koskinen@emo.fi

Johanna Karlsson

Hallituksen varajäsen sajoka@hotmail.com

Veera Veikkolainen

Hallituksen varajäsen

Jori Huovinen

Hallituksen varajäsen jori.huovinen@taitotalo.fi

Susanna Kahelin

Hallituksen varajäsen

Anna-Maria Kolari

Hallituksen varajäsen

Mika Koskinen

Hallituksen varajäsen

Minna Mäkelä

Hallituksen varajäsen

Petra Siltainsuu

Hallituksen varajäsen siltainsuu.petra@gmail.com

Julia Uotila

Hallituksen varajäsen

Anu Vilkki

Hallituksen varajäsen anu.vilkki@espoo.fi

Hannele Moisander

Hallituksen varajäsen

Tuula Jägerroos

Hallituksen varajäsen

Marisa Köngäs

Hallituksen varajäsen marisa.kongas@mercuria.fi

Elina Wallin

Hallituksen varajäsen

Arja Kaarto

Hallituksen varajäsen

Sanna Tilli

Hallituksen varajäsen sannat80@hotmail.com

OAJ PKS alueen valtuutetut

Hanna Iso-Kuortti (VOL, Espoo)

Valtuutettu hannaik@hotmail.com

Anna Laakkonen (VOL, Helsinki)

Valtuutettu laakkonen.anna.maria@gmail.com

Salla Sutinen (VOL, Vantaa)

Valtuutettu salla.m.sutinen@gmail.com

Toivo Heikkilä (OAO, Helsinki)

Valtuutettu

Venla Olin (OAO, Helsinki)

Valtuutettu venla.olin@edu.hel.fi

Tiina Pesonen (YSI, Vantaa)

Valtuutettu tiina.j.pesonen@eduvantaa.fi

Jukka Sarpila (YSI, Espoo)

Valtuutettu jukka.sarpila@gmail.com

Anu Vilkki (YSI, Espoo)

Valtuutettu anu.vilkki@espoo.fi

Hanna-Maija Aarnio

Valtuutettu

Noora Korhonen

Valtuutettu

Laura Lahin

Valtuutettu

Liisa Lattu

Valtuutettu

Paula Lehtinen

Valtuutettu

Pamela Leka

Valtuutettu

Seppo Sainio

Valtuutettu

Petra Siltainsuu

Valtuutettu

Aleksi Vehmassalo

Valtuutettu

Anna Villberg

Valtuutettu

Elina Wallin

Valtuutettu